AGC یا مکانیزم کنترل نور در دوربین های مداربسته

کنترل خودکار نور یا AGC امروزه به عنوان یک مکانیزم کنترل در بیشتر دوربین های مداربسته وجود دارد .  AGC مخفف عبارت Automatic Gain Control است که میزان روشنایی و نور لازم برای ضبط تصاویر را تشخیص میدهد. درصورتی که نور پایین تر از سطح مشخصی باشد ، دوربین مداربسته به صورت خودکار سیگنال ویدیئویی را تقویت میکند تا کمبود نور محیط جبران شود.به این ترتیب نور محیط در زمان کم نوری یا تاریکی تقویت میشود و میتوان تصاویر واضح و قابل قبولی از محیط در اختیار داشت.

نحوه عملکرد AGC چگونه است ؟

با کم شدن نور محیط دیافراگم دوربین بازتر میشود و این مسئله امکان دریافت نور را برای چیپ تصویر بیشتر میکند.باز شدن دیافراگم تنها کمی به بهبود و وضوح تصویر کمک خواهد کرد .مکانیزم AGC اما نور محیط را تنظیم میکند و با تقویت سیگنال ،تصاویر نوربهتری خواهند داشت .

تقویت الکترونیکی یک مشکل برای تصویر به وجود می آورد و باعث ایجاد نویز در تصاویر خواهد شد.هرچه میزان تقویت تصاویر بیشتر باشد ، نویز تصویر بیشتر خواهد بود.

برای کاهش نویز تصاویر بهترین راه استفاده از چیپ تصویر پیشرفته تر و حساس تر به نور ، در دوربین مداربسته است . به این ترتیب نیاز به تقویت سیگنال کمتر خواهد بود.

حساسیت در چیپ تصاویر بسیار متفاوت است و طبیعتا بالابودن آن نشانه حساسیت بیشتر دوربین به نور است و در نتیجه تصویر بهتری حتی در نور کم خواهیم داشت.

حساسیت دوربین به نور مسئله مهمی است به ویژه اگر تصمیم به نصب دوربین در یک محیط کم نور داشته باشیم . گرچه رزولوشن تصاویر در دوربین های مداربسته اهمیت ویژه ای دارد اما حساسیت دوربین به نور را نباید نادیده گرفت . به کاربردن این مکانیزم نویز ناشی از تقویت تصویر را در دوربین مداربسته را کاهش خواهد داد.

باید توجه داشته باشیم که مکانیزم AGC جزو اولین تجهیزات دوربین های مداربسته است و کاربرد آن موجب افزایش قیمت دوربین های مداربسته نخواهد بود.

خواندن 444 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.